6.5.2018 otevřeno: 2352 x

Nová Exekutiva ČSH jmenovala nového generálního sekretáře

Ve čtvrtek se poprvé sešli členové nově zvolené Exekutivy k prvnímu ustanovujícímu jednání. Na tomto zasedání exekutivci jmenovali nového generálního sekretáře Petera Kozmu.

Ve čtvrtek 3. května 2018 nově zvolení členové exekutivy jmenovali do funkce generálního sekretáře Petera Kozmu. Peter Kozma se narodil ve Švédsku a většinu života prožil na severu Evropy. Je zkušeným manažerem. Řadu let působil v Ystadu na různých manažerských pozicích v jedné z největších severoevropských bank (SEB), v bankovním sektoru se pracovně pohyboval déle než šestnáct let (office manager, private banking manager, project leader, business coach). Více než dva roky vedl také házenkářský klub Ystadu jako jeho prezident, sám několik let hrál profesionálně fotbal a působil i jako fotbalový trenér.

 

Mnoho let jste působil jako manažer bankovních domů s velmi dobrými hospodářskými výsledky. Více než dva roky vedl házenkářský klub Ystadu jako jeho prezident. Jste tedy velmi zkušeným manažerem. Věříte, že tyto zkušenosti budete moci zúročit při práci generálního manažera ČSH?

Spojit zkušenosti z různých oblastí nikdy není na škodu a je dobré využít je při nových výzvách. Je přitom ale nutné přizpůsobit se daným předpokladům a já se vždycky snažím maximálně využívat své zkušenosti jak v soukromí, tak v práci. V mé nové pozici generálního sekretáře to ale nebude o mém samostatném "předvádění". Pokud chceme dosáhnout úspěchu, musíme pracovat jako tým, a to se týká všech, nezávisle na tom, jakou roli kdo momentálně má. Tak jako výsledek zápasu v házené, pokud chceme být úspěšní a dosáhnout výš, závisí na výkonu celku a nejen na výkonu jednotlivce.

 

Vedle pozice prezidenta IF Handboll Ystad jaké jsou vaše další zkušenosti s házenou?

Během svého působení v házenkářském světě jsem si vybudoval dobré vztahy s řadou hráčů ve Švédsku a udržuju je do dnes. Jsou mezi nimi třeba Kim Andersson, Lukas Nilsson, Jim Gottfridsson, Niklas Ekberg, Anton Hallbäck a další. I poté, co jsem odstoupil z funkce prezidenta Ystad IF, pomáhám klubu stále v rozličných otázkách, jako je organizační struktura nebo akademie mládeže, kterou jsem v jejím počátku aktivně budoval. Klub se mnou stále z vlastní iniciativy konzultujte a diskutuje nové nápady a myšlenky. Jsem i nadále v kontaktu se spoustou lidí, kteří jsou zapojeni do činnosti švédské házené na elitní úrovni. V roce 2016 jsem byl teamguidem české ženské reprezentace během mistrovství Evropy ve Švédsku a u tohoto českého týmu jsem působil i jako team manager při kvalifikaci žen na mistrovství světa proti Turecku v Turecku a během kvalifikace proti Dánsku, jak v Plzni, tak i v Dánsku. Já sám jsem házenou nikdy nehrál ani netrénoval.

 

Vidíte nějaké výrazné odlišnosti mezi házenkářským prostředím v Česku a ve Švédsku?

Je těžké porovnávat, jak různé aktivity fungují v různých zemích. Každá má rozdílné předpoklady, ambice, cíle a způsoby jak jich dosáhnout. Jsem přesvědčen, že je možné a vhodné poučit se ze zkušeností jiných zemí a sledovat, jakým způsobem dosáhnou svých výsledků a cílů. Jsem toho názoru, že výměna zkušeností, myšlenek a nápadů je velmi omezená. Co se týče organizace i sportovních činností a metod. Připadá mi, že se některé země křečovitě drží představy, že my děláme a víme vše nejlépe. Myšlenky, nápady a teorie, které jsou nové a pro nás neznámé, jsou nepohodlné. Nepřichází z naší země, liší se od našeho způsobu myšlení. Neopomeňme, že je rok 2018 a možností spolupráce s jinými zeměmi v Evropě je více a jsou snadnější než před 20 či 30 lety. Ani jazykové problémy nejsou velkou překážkou. Prakticky v celé Evropě lze dnes komunikovat v angličtině. Jde jen o to, čeho chceme dosáhnout a jaké cíle máme pro házenou ve své zemi.

 

Jaké jsou vaše vize a nejbližší cíle v pozici generálního manažera ČSH?

Teď je pro mě příliš brzy na tuto otázku odpovědět. Potřebuji se více zorientovat a získat lepší představu o způsobu řízení házené v Česku. Jaké jsou to výzvy a jaké jsou předpoklady pro úspěšné splnění. Já jako osoba mám vždy snahu dívat se a jít kupředu. Nedívat se příliš do zpětného zrcátka. Jsem přesvědčen, že je to nezbytně nutné pro vytváření možností, aby se česká házená mohla posunout vpřed a vzhůru. Jak jsem se již zmínil výše, jde o společný příspěvek a ne o to, co jednotlivé osoby dělají, případně nedělají. Všichni kolem i uvnitř české házené musíme pracovat jako tým. Pracovat spolu a ne proti sobě.

 

Nepocházíte z České republiky. Jak dlouho zde nyní žijete?

Můj otec se narodil a vyrůstal v Československu a já jsem se narodil ve Švédsku. Matka je Švédka. Již rok žiji v Praze a jsem spokojen, bez ohledu na to v které části této země se momentálně nacházím.